magnez2
Na rynku występuje bardzo wiele typów wykrywaczy magnetycznych. Ich popularność bierze się stąd, że bardzo skutecznie wykrywają nawet małe drobinki metali. W tym artykule omówię jedynie separatory magnetyczne bębnowe.

Separator magnetyczny bębnowy

Pierwszym rodzajem, który chciałabym omówić, jest separator magnetyczny bębnowy. Jest wykorzystywany do automatycznego oczyszczania materiałów sypkich, granulatów, pelletów z zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Sprawdzą się w pracy w ruchu ciągłym. Wychwytują niepożądane zanieczyszczenia metalowe, np. śrubki, opiłki i elementy maszyn. Montowane są na końcach taśmociągów albo przenośników taśmowych.

Funkcje separatora magnetycznego

Stosowane są do wykonywania następujących funkcji: oczyszczania surowców do produkcji paliw alternatywnych, odzysku złomu z odpadów komunalnych, odzysku drutów z granulatu gumowego, odzysku metali w procesie recyklingu szkła oraz PCV, oczyszczania pelletu przy produkcji i w elektrowniach, zabezpieczania młynów i kruszarek przed metalowymi przedmiotami.

Zasady działania

Płaszcz bębna najczęściej napędza motoreduktor ślimakowy. Magnesy umieszczone pod płaszczem bębna wytwarzają pole magnetyczne. Wkład magnetyczny można w tych separatorach płynnie regulować i dostosowywać do gramatur przesiewanego materiału. Wkład magnetyczny jest nieruchomy podczas pracy urządzenia. Natomiast płaszcz bębna z progami zabierakowymi jest cały czas aktywny. Surowiec, który jest podawany na bęben, zostaje podzielony na dwie części. Pierwsza z nich jest niemagnetyczna, a druga magnetyczna.

Pierwsza z nich przesypuje się swobodnie przez separator magnetyczny bębnowy. Metalowe zanieczyszczenia przylepiają się do płaszcza bębna, a zabieraki odprowadzają je na drugą stronę. Zanieczyszczenia samoczynnie spadają z nich, dopiero gdy znajdą się poza zasięgiem pola magnetycznego.

Podsumowanie

Separatory magnetyczne bębnowe wykonuje się z magnesów ferrytowych lub wysokoenergetycznych magnesów neodymowych. Magnetyczne bębny stosuje się również w urządzeniach do oczyszczania substancji lejnych.