nasadki1

Separacja metalu jest bardzo istotna w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Drobinki żelaza w produkowanych surowcach są niestety nieuniknione. Na szczęście obecnie jest na rynku bardzo wiele urządzeń do separacji metalu. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Recykling odpadów

Po pierwsze chciałabym wspomnieć o roli separatorów magnetycznych w recyklingu odpadów. Wiadomo, że obecnie stawia się bardzo duży nacisk na ekologię. Środowisko naturalne jest coraz bardziej zagrożone, więc nie ma w tym nic dziwnego. Właśnie dlatego recykling odpadów i ponowne wykorzystanie surowców są tak ważne. Na szczęście separacja metalu pozwala na coraz skuteczniejsze oddzielanie metali żelaznych i nieżelaznych od różnego rodzaju odpadów. Przy wyborze separatora odpadów, należy wziąć pod uwagę następujące parametry: rodzaj odpadów, wydajność w jednostce czasu, oraz ilość i rodzaj zanieczyszczeń metalowych.

Separatory magnetyczne nadtaśmowe

Kolejny rodzaj to separatory magnetyczne nadtaśmowe. Zawiesza się je nad przenośnikiem taśmowym lub zsuwnią. Posiada taśmę samooczyszczającą, dzięki czemu żelazo jest na bieżąco usuwane z urządzenia. Separator jest bardzo wydajny i posiada duże pole elekromagnetyczne. Najlepiej sprawdzi się w przemyśle chemicznym i w spalarni odpadów.

Separatory elektromagnetyczne nadtaśmowe

Następny typ to separatory elektromagnetyczne nadtaśmowe. Również zawiesza się je nad zsuwnią lub przenośnikiem taśmowym. Posiada też taśmę samooczyszczającą. Najlepiej przyda się w przemyśle ciężkim oraz recyklingu.

Separator magnetyczny bębnowy

Ostatnim separatorem, który chciałabym omówić, jest separator magnetyczny bębnowy. Jest bardzo wydajny i usuwa nawet bardzo małe cząsteczki żelaza. Posiada system magnetyczny ferrytowo-neodymowy lub neodymowy. Nadaje się do produktów sypkich.

Wymieniłam tylko najpopularniejsze separatory. Separacja metalu jest dziedziną, która nieustannie się rozwija i z czasem będzie ich coraz więcej. Zwiększa się również ich skuteczność, co pozytywnie wpływa na cały proces produkcji.